مقالات - فرحناز جهان بخش
27 مهر 1400
چرا هزینه پنهان می‌کنیم؟

هزینه‌های پنهان چیست

آیا تا به حال یک لیست هزینه‌ی روزانه برای خودتان نوشته‌اید؟ چه چیزهایی باید در این لیست نوشته شود؟ آیا چشم شما هزینه‌های پنهان را هم می‌بیند یا اینکه نه مثل اکثر افراد فقط چشمتان را به هزینه‌های آشکار دوخته‌اید؟ ما در طی یک روز که از خواب بیدار می‌شویم در کنار هزینه‌های آشکار که به وضوح با چشم دیده می‌شوند کلی هزینه‌های پنهان را هم پرداخت می‌کنیم، هیچ می‌دانستید که اگر یک روز از خواب برخیزید و یکی از دوستانتان با شما تماس تلفنی بگیرید و از محصول شرکتی که در آنجا فعالیت می‌کند برای شما تعریف کند و در انتهای صحبتهایش از شما بخواهد که آن محصول را خریداری کنید و اینجا شما در رودربایستی گیر کنید و محصولی که اصلا به درد شما نمی‌خورد را خریداری کنید متحمل هزینه پنهان شده‌اید؟ هیچ می‌دانستید اگر شما نسبت به یکی از آشنایانتان که وضع مالی بسیار خوبی دارد حسادت کنید متحمل هزینه پنهان شده‌اید؟ هیچ می‌دانستید که اگر در انتخاب همسر به نظر مشاوران بی‌توجه باشید در آینده نزدیک متحمل هزینه پنهان خواهید شد؟ هیچ می‌دانستید که استفاده‌ی زیاد و بیش از حد از فضای مجازی هزینه‌های پنهانی مانند مطالعه نکردن، ورزش نکردن و.... را برای شما ایجاد می‌کند؟ بله در لیست هزینه‌های روزانه‌ی ما تعداد هزینه‌های پنهان ما بسیار بیشتر از هرینه‌های آشکار هستند.
26 مهر 1400
ریسک چیست

ریسک چیست

کمی فکر کنید یک روز که از خواب بیدار می‌شویم چه حوادثی امکان دارد برای ما رخ دهد؟ تک تک ما روزانه با خطرات زیادی روبه‌رو هستیم اما به واسطه‌ی عقلی که داریم عاقل و هوشمند هستیم و هوشمندانه خطرات مختلف را از خود دور می‌کنیم، به طور مثال زمانی که قصد داریم از خیابان عبور کنیم هر لحظه امکان دارد خودرویی به ما برخورد کند و ما آسیب ببینیم اما عقل ما می‌گوید این خطر را از خودت دور کن به همین دلیل ابتدا دو طرف خیابان را نگاه می‌کنیم و در صورتی که خطری نباشد از خیابان عبور می‌کنیم، زمانی که به کوه می‌رویم اگر روی کوه با ماری مواجه شویم عقل ما می‌گوید سریع از مار دوری کن تا مبادا مار به ما آسیب بزند، اگر طوفان شدیدی رخ دهد سریعا عقل ما می‌گوید در و پنجره‌های منزل خود را ببند تا طوفان به وسایل داخل منزل ما آسیبی وارد نکند، یا اگر زمین‌لرزه‌ای رخ دهد عقل ما ناخودآگاه هشدار می‌دهد سریع در یک مکان امن قرار بگیر تا آسیبی به تو وارد نشود و همین‌طور زمانی که از قصد استفاده از مواد شیمیایی را داریم عقل ما می‌گوید قبل از استفاده از موادشیمیایی نکات ایمنی را رعایت کن تا آسیبی به تو وارد نشود و ما هم خیلی محتاطانه و با ایمنی کامل از آن مواد استفاده می‌کنیم، پس خطرات در هر لحظه با ما زندگی می‌کنند اما در نهایت خود ما هستیم که به آن‌ها اجازه می‌دهیم به ما آسیب بزنند یا نه.....
25 مهر 1400
هزینه اصطکاک

هزینه اصطکاک چیست

به نظر شما راز اصلی اینکه برخی از افراد در انجام یک کار خیلی عالی و حرفه‌ای هستند و در نهایت در انجام همان کار به موفقیت می‌رسند چیست؟ باید بگوییم که در مغز تک تک ما نورون‌های بسیار زیادی وجود دارند این نورون‌ها در حالت طبیعی کمی از هم دور هستند یعنی بین یک نورون با نورون دیگر فاصله وجود دارد، اما زمانی که ما شروع می‌کنیم به یادگیری یک مهارت به مرور زمان و با هر بار تمرینی که انجام می‌دهیم فاصله‌ی بین این نورون‌ها کمتر و کمتر می‌شود و زمانی که بین این نورون‌ها فاصله‌ی خیلی کمی وجود داشته باشد یعنی زمانی که نورون‌ها به هم خیلی نزدیک هستند ما می‌توانیم یک کاری را به صورت حرفه‌ای و عالی انجام دهیم، پس راز اصلی یک فرد موفق که یک فعالیتی را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد تمرین‌ها و تکرارهای بسیار زیادی است که داشته است. حالا اگر فردی برای یادگیری یک مهارت خاص بارها تمرین و تکرار کند اما تمرینی که بارها انجام می‌دهد از پایه و اساس اشتباه باشد چه می‌شود؟ آیا این فرد هم در نهایت در انجام دادن آن مهارت حرفه‌ای و نمونه خواهد شد؟ خیلی دوستانه باید بگوییم اگر قرار باشد کاری را اشتباه انجام دهیم و اشتباهی یاد بگیریم، همان بهتر که هیچ کاری نکنیم...
24 مهر 1400
انواع بازار مالی چیست

انواع بازارها

در این جهان پهناوری که خداوند خلق کرده است کشورهای زیادی جای گرفته‌اند و هر کشور زبان مختص خودش را دارد، فرهنگ خاص خودش را دارد، یک کشور ممکن است دینش اسلام باشد و مردمانش مسلمان باشند و یک کشور دیگر ممکن است دین متفاوتی داشته باشد و همین‌طور آداب و رسوم هر کشور با کشور دیگر نیز بسیار متفاوت است، حتی مردم یک کشور با کشور دیگر از نظر ویژگی‌های ظاهری بسیار متفاوت هستند، با این همه تفاوت که بین کشورهای مختلف وجود دارد اما تمام کشورها یک قسمت مشترک دارند و آن اعتقاد به امر تولید است یعنی چرخ اقتصاد تمام کشورهای مختلف با تولید می‌چرخد پس تمام کشورها باید کالاها و خدماتی را تولید کنند تا اقتصادشان شکوفا شود و خوب هر چه یک کشور در تولید کالاها و خدمات مختلف توانمندتر باشد قطعا به رشد بیشتری دست خواهد یافت زیرا اگر یک کشور این توان را داشته باشد که علاوه بر تامین کالاهای باکیفیت و موردنیاز مردم کشور خودش کالاهای باکیفیت و خوبی را به کشورهای دیگر هم صادر کند درآمد ملی کشور افزایش خواهد یافت، اما چطور یک کشور می‌تواند کالاهای با کیفیتی را تولید کند؟ همان‌طور که می‌دانیم برای تولید یک کالا، تولیدکنندگان باید هزینه‌هایی را بپردازند، چطور تولیدکنندگان می‌توانند این هزینه‌ها را پوشش دهند؟
17 مرداد 1400
توکن NFT

توکنNFT

کمی فکر کنیم که قبل از اختراع اینترنت زندگی ما چگونه بود؟ قبل از اختراع اینترنت مقدار زیادی از زمان و وقتمان بیهود هدر می رفت و همین طور هزینه های زیادی را متقبل می شدیم، به طور مثال در گذشته اگر قصد داشتیم تا پولی را به حساب یکی از دوستانمان واریز کنیم باید حتما به بانک می‌رفتیم و ساعت‌ها در صف منتظر می‌ماندیم تا نوبتمان شود اما اکنون به راحتی و تنها از طریق اینترنت و تنها با فشار دادن چند دکمه در صفحه‌ی تلفن همراه یا کامپیوتر خود می‌توانیم مبلغی را به حساب دوستمان واریز کنیم بدون طی کردن مسافت تا بانک و بدون ایستادن در صف. همین‌طور اگر قصد فروش یکی از لوازم منزل خود را داشتیم باید آن وسیله‌ی خود را به بازار مختص خودش می‌بردیم تا در آن بازار به فروش برسد اما امروزه از طریق اینترنت و با یک جستجوی ساده در فضای اینترنت و استفاده از سایت ها یا اپلیکیشن‌های مخصوص مثل شیپور یا دیوار می‌توانیم با هزینه‌ی بسیار کمتر و همین طور زمان کمتر وسیله‌ی خود را در آنجا آگهی کنیم تا خریداری مناسب برای آن پیدا شود و با ما تماس بگیرد. پس می‌بینیم که ظهور و پیدایش اینترنت این امکان را برای ما ایجاد کرد تا در وقت و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی کنیم، ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی‌ها هم که در بستر اینترنت ایجاد شدند یکی از اهدافشان صرفه‌جویی در وقت و زمان بود.
16 مرداد 1400
ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال

در زمان‌های گذشته که هنوز چیزی به اسم پول اختراع نشده بود مردم برای رفع نیازهای مختلف خود از مبادله‌ی پایاپای یا کالا به کالا استفاده می‌کردند، یعنی کالایی که نیاز نداشتند را می‌دادند و در ازای آن کالای موردنیازشان را دریافت می‌کردند. این روش مشکلات زیادی داشت و به دلیل فسادپذیری کالاها امکان پس انداز کردن و سرمایه‌گذاری وجود نداشت به همین خاطر با گذشت زمان پول اختراع شد و آن مشکلات از بین رفتند و علاوه بر آن امروزه با وجود پول به راحتی می‌توانیم مازاد درآمد خود را پس‌انداز یا در بازارهای مالی مختلف سرمایه‌گذاری کنیم پس نقطه‌ی شروع برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری اختراع پول بود، همچنان با گذشت زمان و پیشرفت دانش و تکنولوژی انواع پول‌ها گسترده شدند خوب امروزه علاوه بر شکل اصلی پول که همان اسکناس و سکه است، پول بانکی یعنی همان پول داخل کارت‌های بانکی ما ایجاد شدند و علاوه بر اینها پول های الکترونیکی یا همان ارزهای دیجیتال نیز اختراع شدند، ارزهای دیجیتال بر پایه اینترنت تعریف شده‌اند که ویژگی‌هایی مشابه با پول فیزیکی را دارند با این تفاوت که ارزهای دیجیتال تراکنش‌های انتقال سرمایه را به صورت آنی و بدون مرز بین افراد انجام می‌دهد، در ارزهای دیجیتال امکان کلاهبرداری وجود ندارد چون از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده است.
15 مرداد 1400
بلاک چین

فناوری بلاک‌چین

در زمان‌های قدیم شیوه‌ی زندگی کردن مردم خیلی سخت بود چون در آن زمان دانش‌ها ابتدایی بودند و طبیعتا امکانات رفاهی هم متناسب با آن کم بودند، مثلا در گذشته‌ها که وسایل نقلیه اختراع نشده بودند مردم باید مسافت‌های طولانی را با پای پیاده یا با چهارپایان طی می‌کردند که خلیی سخت و زمان‌بر بود، یا اینکه چون پول اختراع نشده بود مردم باید از مبادله‌ی کالا به کالا که مشکلات و سختی‌هایی داشت استفاده می‌کردند و خوب زمانی که پول اختراع شد آن مشکلات از بین رفتند، اما تا زمانی که بانک‌ها ایجاد نشده بودند مردم باید مازاد پولشان را در زیر خاک پنهان می‌کردند که اینکار هم سخت بود و هم خطر دزدیده شدن اموال وجود داشت، کم کم که تکنولوژی پیشرفت کرد و اینترنت به وجود آمد شیوه‌ی زندگی کردن مردم تغییر بسیار زیادی کرد و رفاه بیشتری به وجود آمد، به طوری که امروزه بدون وجود اینترنت حتی یک روز هم نمی‌شود زندگی کرد.
14 مرداد 1400
توسعه مالی

راه های رسیدن به توسعه مالی در زندگی

به نظر شما مخاطب عزیز یک فردی که رویای قهرمانی در رشته ی کشتی را در سر دارد آیا همین که فقط به آن فکر کند و روز و شب در ذهنش تصویرسازی کند کافی است؟ یا اینکه روز و شب فقط دعا کند آیا کافی است؟ درست است تصویرسازی در ذهن و دعا کردن، در رسیدن به خواسته ی ما موثر هستند اما عامل اصلی رسیدن به خواسته ها و آرزوها تلاش و همت خود ما است. یعنی اگر شما مدت ها هم دعا کنید اما هیچ تلاشی نکنید هیچ معجزه ایی انجام نخواهد شد. اما اگر ما یک قدم به سمت هدفمان برداریم و تلاش کنیم خداوند هم راه های مختلف را برایمان باز می کند. پس برای رسیدن به خواسته ی مورد نظرمان باید تلاش کنیم و یک سری کارهایی انجام دهیم و قدم هایی برداریم تا به خواسته ی قلبی خودمان برسیم، اما کسی که رویای پولدار شدن در سر دارد و دوست دارد تا شرایط مالی فعلی اش را تغییر دهید باید چه کند؟ این شخص باید وارد مسیری به اسم توسعه مالی شود، اما مسیر توسعه ی مالی چگونه است؟
13 مرداد 1400
اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم

در گذشته‌ی نه چندان دور که هنوز چیزی به اسم اینترنت ایجاد نشده بود اگر می‌خواستیم از منزل خود به یک نقطه‌ی دیگری از شهر برویم باید چکار می‌کردیم؟ خوب در صورتی که خودمان صاحب خودرو بودیم با خودرو خود این مسافت را طی می‌کردیم و اگر خودمان خودرو نداشتیم باید از تاکسی تلفنی استفاده می‌کردیم، در آن زمان حتی فکرش را هم نمی‌کردیم که روزی بیاید که تنها از طریق اینترنت در منزل خود به راحتی درخواست آمدن تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ یا تپسی را بدهیم بدون اینکه نیاز باشد با آن‌ها تماس تلفنی برقرار کنیم و این در حد یک رویا بود، حالا از شما می‌خواهم که برای لحظاتی چشمان خود را ببندید و تصور کنید در دنیایی زندگی می‌کنید که با این دنیای کنونی بسیار متفاوت است یعنی آنچه در آن وجود دارد فراتر از آنچه امروز وجود دارد است، مثلا تصور کنید برای رفتن به یک مقصدی درخواست گرفتن تاکسی بدون راننده را بدهید و تاکسی بدون راننده شما را به مقصد برساند و در انتها کرایه‌ی سفر خودتان را از کیف پول الکترونیکی خود پرداخت کنید، شاید در حال حاضر فکر کردن به تاکسی بدون راننده فقط در تخیلات ما وجود داشته باشد اما باید بگویم به هیچ‌عنوان این‌طور نیست بلکه با تکنولوژی و فناوری بلاک‌چین و با ارزهای دیجیتال مانند اتریوم امکان پذیر خواهد بود.
12 مرداد 1400
بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین

انسان‌های اولیه چگونه زندگی می‌کردند؟ طبیعتا انسان‌های نخستین به سختی و با مشقت‌های زیادی زندگی می‌کردند زیرا آن‌ها حتی صحبت کردن با یکدیگر را بلد نبودند و پیام‌های خود را از راه‌های مختلفی مثل نقاشی کشیدن به هم منتقل می‌کردند، کمی بعد که زبان را یاد گرفتند به دنبال پاسخگویی به نیازهایشان مجبور بودند تا از مبادله ی کالا به کالا استفاده کنند یعنی کالایی را می‌دادند و در عوض کالای دیگری که نیاز داشتند را می‌گرفتند کمی بعدتر از آن به فکر راهی برای پس‌انداز کردن افتادند، اما با چه چیزی می‌توانستند اقدام به پس‌انداز کردن کنند چون چیزهایی که در اختیار داشتند اغلب مواد غذایی بودند و در صورت ذخیره کردن فاسد می شدند و از بین می رفتند به همین دلیل فکر اختراع چیزی به اسم پول به سر و کله‌ی آن‌ها افتاد و به دنبال آن پول اختراع شد، اما بعد از گذشت سال‌های بسیار زیاد فکر دیگری به سر و کله‌ی انسان ها خطور کرد و آن اختراع پولی بود که به دولت‌ها اجازه ندهد که با چاپ بی رویه پول مدام ارزش آن را کم کنند همین شد که در پی تلاش‌های بسیار زیاد چیزی به اسم پول دیجیتال یا همان ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی ها ایجاد شدند.
11 مرداد 1400
سرمایه گذار موفق

سرمایه‌گذار موفق

برگردیم به زمان‌های بسیار دور که پول اختراع شده بود اما نه بانکی وجود داشت و نه بازار مالی دیگری، اگر ما در آن زمان زندگی می‌کردیم و مقداری پول اضافه داشتیم باید با پول خود چه می‌کردیم؟ قطعا دو راه بیشتر نداشتیم یا اینکه مازاد پول خود را در لحاف و تشک خود قایم می‌کردیم یا اینکه تمام پولمان را خرج می‌کردیم، خوب اگر پولمان را در مکانی پنهان می‌کردیم امکان داشت که روزی دست سارقان به آن‌ها برسد و تمام دارایی ما را بربایند و اگر راه دوم را انتخاب می‌کردیم هیچ وقت نمی‌توانستیم پولی پس‌انداز کنیم و اوضاع مالی خود را بهتر کنیم. پس در گذشته نه بانکی وجود داشت و نه بازار مالی برای پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری کردن اما امروز این فرصت برای همه‌ی ما فراهم شده است و هر کدام از ما اگر مازاد درآمدی داشته باشیم می‌توانیم پولمان را به راحتی به بازار مالی خاصی اختصاص دهیم و کاری کنیم تا پولمان بیشتر شود، یعنی به جای اینکه تمام پول خود را به خرید کالاها و خدمات اختصاص دهیم می‌توانیم با پول خود کار کنیم به شرط اینکه با دانش و آگاهی و مهارت وارد بازارهای مالی مختلف شویم در اینصورت می‌توانیم تبدیل به سرمایه‌گذار موفقی شویم.
10 مرداد 1400
وظایف پول

وظایف پول

تصور کنید به تازگی ارثی به مبلغ 100 میلیون تومان به شما رسیده است، خوب اکنون با این 100 میلیون خود چه می‌کنید؟ آیا تمام پولتان را صرف خرید یک سری کالاهای مصرفی می‌کنید؟ چه مقدار از پول خود را به خرید اختصاص می‌دهید؟ آیا تمام پولتان را جهت آینده نگری پس انداز می‌کنید؟ چه مقدار از پول خود را پس انداز می‌کنید؟ بله پول برای خرج کردن است، اصلا پول اختراع شده تا ما از آن برای خرید کالاها و خدمات استفاده کنیم و با به دست آوردن کالاها و خدمات به رفاه و مطلوبیتی برسیم. اما به نظر شما پول فقط و فقط برای خرج کردن است؟ پول دقیقا مشابه یک رباط است همانطور که یک رباط در خدمت ما انسان‌ها قرار دارد و هر دستوری که به او بدهیم او بدون کم و کاست انجام می‌دهد، پول هم در خدمت ما انسان‌ها است و این ما هستیم که باید به شکل صحیح از پولمان کار بکشیم و نهایت بهره را از پول خود ببریم، یعنی باید عاقلانه و هوشمندانه به پولمان دستور بدهیم که چه کاری را برای ما انجام دهد.